Moje filmiki


13) Live trening dosiadowy

Transmisja z treningu dosiadowego. Filmik jest uzupełnieniem postu "Skoki a dosiad jeźdźca".

12) Koń wpada wewnętrzną łopatką

Mój pierwszy filmik "instruktarzowy". Prawie każdy jeździec zmaga się z problemem, w którym koń rozpycha się jednym z boków ciała. 

11) Trening Asi na Meriwie

Filmik złożony z fragmentów spontanicznie nagranego treningu amazonki na młodej klaczy.



Filmik jest odpowiedzią na to pytanie zadane w komentarzu pod postem: Pytania o chody dodane i obawa przed odpowiedzią”. Pytanie wydało mi się na tyle ciekawe, że nagrałam swoją wypowiedź na ten temat na potrzeby grupy na facebook'u. Potem stwierdziłam, że filmik może być również odpowiedzią w komentarzu na blogu.

8)   Dosiad i dopasowanie długości strzemion


Filmik ilustruje opisywane przeze mnie prawidłowe ułożenie nóg jeźdźca w strzemionach w poście pt: Ułożenie stóp w strzemionach . "Prawidłowe ułożenie stóp w strzemionach, oparcie się płaskimi stopami w strzemionach, pozwala na rozluźnienie mięśni nóg i „uwolnienie konia” z zakleszczającego uścisku udami jeźdźca. Ważne jest rozłożenie naszego ciężaru na zewnętrzne krawędzie stóp. I nie chodzi o to, by przekręcać stopę w kostce tak, żeby podnieść jej wewnętrzną krawędź. Stańcie w rozkroku na ziemi z lekko ugiętymi kolanami. Stopy płasko, nie odrywajcie żadnej z ich krawędzi od powierzchni. Najpierw spróbujcie obciążyć jak najmocniej wewnętrzną krawędź stóp i zapamiętajcie, jak przy tym ruchu „zamyka się” wasze krocze. Zaraz potem przenieście ciężar na zewnętrzne krawędzie stóp – Wasze krocze rozluźni się przy tym ruchu, a mięśnie ud od wewnętrznej strony rozluźnią. Poczujecie również, jak rozciągają się mięśnie ud po ich zewnętrznej stronie".

7) Rotacyjne przekręcenie nogi w biodrze


Filmik ilustruje opisywane przeze mnie prawidłowe ułożenie nóg jeźdźca w strzemionach w poście pt: Ułożenie stóp w strzemionach "Ułożenie stopy, równolegle do kłody konia, powinno byś efektem „przekręcenia” nogi do wewnątrz w stawie biodrowym".

6) Działanie łydkami


Filmik jest uzupełnieniem postu pt: Jak pracować łydkami z bloga Jeździecki elementarz. Po opublikowaniu tego postu na fb pojawił się pod nim komentarz "Ok pięknie napisane ale dalej nie wiem czy robię to dobrze czy źle." W odpowiedzi na komentarz powstał właśnie ten filmik.



Filmik jest uzupełnieniem postu pt: Koń niemechaniczny

Jest też uzupełnieniem filmików z tego postu.




Filmik jest uzupełnieniem postu pt: Panika wierzchowca a jego skupienie

3) Przejścia - ćwiczenia na podstawienie końskiego zadu i rozluźnienie grzbietu 




2)  Jeździectwo - Zakręt w lewo

Filmik jest uzupełnieniem postu pt: Gdzie koń ma kierownicę 

1) Animacja: Anglezowanie

Wzbudza najwięcej emocji i kontrowersji. Filmik jest uzupełnieniem postu pt: Aktywny dosiad

Jest to animacja zrobiona na prostym programie do obróbki i tworzenia filmów. Jest to moja pierwsza "produkcja", która pokazuje w dużym uproszczeniu ideę aktywnego dosiadu.  Dlaczego o tym piszę? Ponieważ przed chwilą ktoś dodał komentarz z pytaniem: czy koń na rysunku ma zanik mięśni? Myślę, że osoba ta ma niewielkie pojecie o jeździectwie, bo nie potrafiła skrytykować merytorycznie moich wysiłków. Wiele komentarzy jest z "tupnięciem nóżką" czyli dużo wykrzykników i uzasadnienie: nie bo nie. Albo: nie bo tak się nie da. Ewentualnie: źle bo mnie uczono inaczej. Drodzy czytelnicy, to bardzo przyjemne kiedy ktoś wstawia komentarz ale proszę, napiszcie coś merytorycznego kiedy macie ochotę skomentować filmik. Napiszcie coś merytorycznego, nawet, a może właśnie szczególnie wówczas, gdy się ze mną nie zgadzacie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...